Cięcie plazmowe i gięcie stali
Cięcie plazmą CNC i gięcie
Cięcie plazmowe CNC to technika cięcia metalu z wykorzystaniem strumienia plazmowego, który podgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury i posiada wysoką prędkość strumienia. Dzięki temu metal topi się, a następnie wyrzucany jest ze szczeliny cięcia. W efekcie otrzymujemy precyzyjne cięcie i możliwość pracy pod różnymi kątami. Jakość cięcia jest bardzo wysoka i gwarantuje gładkie krawędzie.
Cięcie plazmą CNC świetnie nadaje się do zabrudzonych, pomalowanych, czy zardzewiałych materiałów. Dzięki temu, że nie trzeba ich wcześniej oczyszczać, wykonanie cięcia następuje szybko i sprawnie. Cięcie plazmą CNC można wykorzystywać w wielu branżach, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu firmach i zakładach. Plazma swoim stanem skupienia przypomina gaz, ale ma wyższą jonizację cząstek.
Materiały, jakie nadają się do cięcia plazmowego to, między innymi, takie, które przewodzą prąd, czyli stal i aluminium. Strumień plazmy może przeciąć takie przedmioty jak: kształtowniki, blachy, rury oraz siatki. W zależności od mocy można rozcinać materiały o grubości od 0,5 mm do nawet 150 mm.
Precyzja i szybkość, czyli zalety cięcia plazmowego CNC
Obróbka powierzchni metalowych była niegdyś sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli chodziło o grubszy rodzaj materiału. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji specjalistyczne maszyny CNC, które pozwalają na łatwe i sprawne cięcie elementów, gięcie, jak i wypalanie dowolnych kształtów. Cięcie plazmowe CNC ma sporo zalet i niesie ze sobą dużo korzyści, o czym przekonało się już wiele osób prywatnych oraz firm z przeróżnych branż. Co zatem zyskasz, decydując się na cięcie plazmą CNC? Przede wszystkim:
- Niezwykłą precyzję i szybkość działania, a co za tym idzie oszczędność czasu.
- Możliwość cięcia grubszych elementów, nawet do 150 mm.
- Zastosowanie różnych typów cięcia (zarówno w pionie, jak i na skos).
- Możliwość obróbki powierzchni zabrudzonej, pomalowanej lub zardzewiałej.
- Pełną automatyzację procesu, dzięki czemu popełnienie błędu jest praktycznie niemożliwe.
- Straty materiałowe są minimalne, dzięki wąskiej strefie cięcia.
- Możliwość obróbki dużej ilości materiałów w krótkim czasie.
Dużą zaletą jest też fakt, że pomimo tego, że strumień plazmowy podgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury, to materiał poddany obróbce jest skutecznie chroniony przed przegrzaniem, co znacznie eliminuje ryzyko jego uszkodzenia lub zmiany struktury powierzchni. Cięcie plazmowe CNC stosowane jest w wielu nowoczesnych warsztatach i zakładach i znacznie ułatwia oraz przyspiesza wykonane danego zlecenia.
Zasada działania łuku plazmowego
Jak to się dzieje, że metoda cięcia plazmą CNC jest tak dokładna i szybka? Zasada działania jest wbrew pozorom bardzo prosta. To, czego potrzebuje maszyna CNC to prąd i sprężone powietrze. Łuk plazmowy jest źródłem cięcia, dzięki któremu można z łatwością topić metale różnego rodzaju. Plazma nazywana jest często czwartym stanem skupienia – najbliżej jej do gazu, jednak ma wyższą jonizację cząstek. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć działanie łuku plazmowego:
- Łuk plazmowy działa pod wpływem dużej energii kinetycznej.
- Strumień sprzężonego powietrza powoduje jonizację i wysokie zagęszczenie mocy.
- Wysoka temperatura plazmy łatwo topi materiał poddany obróbce.
- Zbędne elementy zostają wydmuchane ze szczeliny, co gwarantuje gładkie krawędzie.
- Strumień plazmowy osiąga bardzo duże prędkości, co zwiększa precyzję cięcia i szybkość działania.
Nowoczesna obróbka metali – cięcie plazmą CNC
Cięcie plazmowe CNC to nowoczesna i zaawansowana technologicznie obróbka metali. Nadaje się praktycznie do wszystkich metali topliwych oraz takich, które przewodzą prąd – aluminium, stal nierdzewna, czy stal czarna. Najczęściej cięcie plazmą CNC wykorzystuje się do obróbki blach, kształtowników, rur i siatek. Możliwości maszyn CNC są bardzo szerokie, o czym możesz się przekonać, korzystając z usług naszej firmy – doradzimy, podpowiemy i wykonamy każde zlecenie sprawnie, bezpiecznie i dokładnie.
Najczęściej zadawane pytania
Jakiej grubości stal możemy ciąć plazmą?
Od 0,5 mm do max 35 mm.
Ile kosztuje cięcie plazmą?
To zawsze indywidualna wycena. Zależy od długości ścieżki cięcia, od ilości wpaleń, od grubości i rodzaju materiału.
Jakiej grubości stal możemy obsłużyć na giętarce?
Maksymalna grubość giętej blachy to 6mm.