338588588 biuro@bascik.pl

SERWIS KLIMATYZACJI

Naprawy i serwis układów klimatyzacji samochodowych

Masz problem z klimą w swoim aucie? Zgłoś się do naszego warsztatu. Nasz serwis klimatyzacji samochodowej pomoże Ci go rozwiązać. Sprawdź, co możemy zrobić dla Twojego samochodu.

Klimatyzacja w aucie – dlaczego warto ją serwisować?

Klimatyzacja to system (instalacja) wpływający na komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Pozwala nie tylko schłodzić kabinę samochodu, ale także znacząco wspomaga odparowywanie szyb w okresach wysokiej wilgotności powietrza. Odpowiednie warunki w kabinie samochodu mają, wprost, bezpośrednie przełożenie na zmęczenie podróżujących osób, co jest szczególnie ważne dla koncentracji kierowcy. Klimatyzacja samochodowa, jeśli utrzymywana jest w odpowiednim stanie technicznym, czyni użytkowanie auta, łatwiejszym i bezpieczniejszym.

W naszym serwisie wykonujemy okresowy przegląd klimatyzacji. W ramach tej usługi wykonujemy czynności pozwalające:

  • przywrócić układowi klimatyzacji standardową wydajność, przewidzianą przez producenta pojazdu,

  • uzupełnić czynnik chłodzący do wymaganego poziomu, w celu zapobieżenia degradacji uszczelnień i zminimalizowania przeciążeń kompresora,

  • oczyścić układ nawiewny z drobnoustrojów, grzybów i innych patogenów,

  • wymienić zabrudzony, zużyty filtr kabinowy

  • naprawić ewentualne, wykryte niedomagania i awarie

Proszę pamiętać, że regularne serwisowanie układu klimatyzacji w profesjonalnym zakładzie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia jego poważnej (czytaj kosztownej w naprawie) awarii.

Naprawa i konserwacja klimatyzacji – na czym polega?

Oferowana przez nas naprawa klimatyzacji samochodowej to usługa, którą wykonujemy w oparciu o posiadane narzędzia i wieloletnią wiedzę. Klimatyzacja w samochodzie jest układem dodatkowym pojazdów, sprzężonym z silnikiem, układem grzewczo-nawiewnym oraz elektronicznym, dlatego może generować różnego rodzaju usterki, nierzadko niewynikające wprost z defektu jej części składowych. Nie zapominajmy, że równie ważne, co higiena układu nawiewnego i poziom czynnika, będą, w przypadku działania klimatyzacji samochodowej, takie aspekty jak sprawność połączeń elektrycznych, prawidłowe działanie czujników temperatury, sprawność elementów napędu paska sprężarki, w tym sprzęgła.

Nasz serwis klimatyzacji samochodowej to profesjonalny podmiot, który już od wielu lat zajmuje się naprawą, czyszczeniem i napełnianiem klimatyzacji, niezależnie od generacji czynnika. Co możemy dla Państwa zrobić?

  1. Czyszczenie klimatyzacji / odgrzybianie klimatyzacji – to proces, który polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów nawiewnych kabiny samochodowej oraz dolotu świeżego powietrza / czerpni zewnętrznej, wraz z komorą – kasetą, gdzie umieszczony jest filtr kabinowy, odpowiedzialny za wyłapywanie brudu, pyłków roślin . Zbyt rzadkie ich oczyszczanie, w szczególności brak ozonowania, może doprowadzić do rozwoju i namnażania się rozmaitych patogenów, co, w skrajnych przypadkach, może być powodem nasilenia dolegliwości ze strony układu oddechowego, takich jak niesławna legionelloza.
  2. Wymiana zużytego i zabrudzonego filtra kabinowego, nazywanego też, bardzo trafnie, filtrem pyłkowym. Jest to niezwykle istotny element układu nawiewnego samochodu. Stanowi barierę dla zanieczyszczeń zewnętrznych, przez co poprawia mikroklimat kabiny samochodowej. Ma zazwyczaj postać wkładu papierowego / tekturowego, o specjalnie wyliczonej powierzchni filtrowania. Nierzadko występuje w wersjach bioaktywnych, na przykład pokrywany jest warstwą węgla aktywnego, która wiąże patogeny. Zaniedbywanie wymian filtra radykalnie zwiększa ilość zanieczyszczeń w kabinie, a także skutkuje nadmiernym parowaniem szyb we wnętrzu.
  3. Badanie szczelności i napełnianie układu klimatyzacji – ta usługa polega na chwilowym opróżnieniu układu, za pomocą specjalnego urządzenia pomiarowo – dozującego, wytworzeniu próżni, w celu sprawdzenia, czy nie występują w układzie nieszczelności podzespołów lub połączeń, a następnie jego napełnieniu, w ilości, przewidzianej przez producenta samochodu i przez producenta układu klimatyzacyjnego. Po napełnieniu sprawdzane jest ciśnienie, wytwarzane przez kompresor klimatyzacji oraz temperatury, osiągane przez układ, na wylotach nawiewów. Dzięki temu zabiegowi instalacja odzyskuje pożądaną wydajność.
  4. Naprawa klimatyzacji samochodowej – w jej ramach wykonujemy wymaganie wymiany podzespołów i naprawy elementów, wchodzących w skład instalacji a także wymiany naruszonych elementów uszczelniających.

 

Kiedy warto serwisować klimatyzację?

Kiedy warto zgłosić się do nas w celu serwisu lub naprawy klimatyzacji samochodowej? Najlepiej klimatyzację serwisować regularnie, na bieżąco, z częstością nie mniejszą, niż 12 miesięcy. W przeciwnym razie jej eksploatacja może doprowadzić do niedomagań i usterek, które z czasem przerodzą się w poważniejsze i bardzo kosztowne uszkodzenia. Zatem nabijanie klimatyzacji wraz z jej czyszczeniem powinno odbywać się, co najmniej, raz do roku. Dobrą porą jest wiosna, ponieważ kontrola, przed sezonem upałów, pozwala uniknąć niemiłych rozczarowań i zaskoczenia. Do tego pozwala to wymienić filtr kabinowy oraz pozbyć się zanieczyszczeń, z nawiewów, po okresie jesienno-zimowym, kiedy to do układu zaciągane są duże ilości zabrudzeń i wilgoci.

Reasumując, nie zwlekaj z serwisowaniem klimatyzacji. To ważny układ, który, regularnie kontrolowany i fachowo serwisowany, przynosi mnóstwo korzyści dla komfortu jazdy i bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Odpowiednio wczesne wykrycie jego usterek jest zaś zbawienne dla naszych kieszeni.