338588588 biuro@bascik.pl

GEOMETRIA KÓŁ 3D

Ustawianie zbieżności kół

Prawidłowa geometria zawieszenia pojazdu to kluczowy czynnik, decydujący o bezpieczeństwie w trakcie jazdy. W naszym serwisie wykonywana jest geometria kół 3D za pomocą skomputeryzowanego stanowiska kontrolnego, na bazie dedykowanego oprogramowania, czyli sprawnie, precyzyjnie i profesjonalnie. Zapraszamy do zapoznania się z prezentowaną ofertą.

 

Na czym polega badanie geometrii 3D?

Zobrazowanie geometrii zawieszenia kół pozwala zbadać i skorygować zgodność ich ustawienia z zaleceniami producenta danego modelu pojazdu. W nowoczesnym systemie kontrolnym wykorzystuje się do tego zestaw tablic pasywnych, uchwytów, blokad i kamer, które monitorują wzajemne ustawienie kół w czasie rzeczywistym [kąty pochylenia osi zwrotnic, wyprzedzenie osi zwrotnic, zbieżność kół osi kierowanej, zbieżność kół osi wielowahaczowych, niekierowanych]. Całość nadzoruje komputer, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie i bazę danych regulacyjnych, co pozwala mechanikowi sprawdzić parametry i, w razie potrzeby, skorygować je do wartości, przewidzianych dla określonego typu i modelu pojazdu, a także wygenerować wydruki wynikowe z poszczególnych etapów pracy.

Wykonywana w naszym warsztacie geometria kół 3D daje także możliwość wychwycenia wielu niedomagań i usterek zawieszenia, które mogą wynikać:

  • ze szkód komunikacyjnych, na przykład po kolizji pojazdu, niektóre niewielkie zniekształcenia w obrębie układu jezdnego trudno wychwycić podczas zwykłych oględzin, za to komputerowa geometria 3D przekroczenie tolerancji wykaże bezbłędnie;
  • z eksploatacji w trudnych warunkach, to znaczy kiedy odkształcenia i defekty w zawieszeniu spowodowane są jazdą po drogach w złym stanie technicznym, częstym pokonywaniu progów, krawężników w jeździe miejskiej, itp.;
  • ze skutków użycia do naprawy niedopracowanych części, czyli niższej jakości zamienników części oryginalnych, które w sposób niezauważalny mogą różnić się wymiarami, od oryginałów;

Przeprowadzana u nas geometria 3D pozwala zatem nie tylko na kontrolę i regulację ustawień układów zawieszenia oraz kierowniczego, ale także na wykrycie usterek, mających wpływ na powstanie nieprawidłowości w nastawach zawieszenia i zdiagnozowanie ich przyczyn.

 

Dlaczego warto wykonać badanie geometrii kół?

Bezpieczeństwo jazdy to podstawowa z przyczyn, dla których geometria 3D powinna być zrealizowana przez profesjonalny serwis. Pomiary wykonuje się również w celu zapobieżeniu nierównomiernemu zużyciu podzespołów, a zwłaszcza opon. Jest to kwestia, która ma także bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nieprawidłowe zbieżności osi mogą wiązać się z utratą przyczepności, nieprawidłowymi reakcjami systemów bezpieczeństwa, błędnymi odczytami radaru samochodowego i opartych na nim tempomatu aktywnego czy asystenta pasa ruchu. Nieprawidłowości geometrii kół mają także wydatny wpływ na nadmierne zużycie energii, w pojazdach elektrycznych lub paliwa, w autach spalinowych. Kiedy warto skorzystać z naszej pomocy? Otóż badanie powinno być przeprowadzone, jeśli:

  • pojazd nie zachowuje prostego toru jazdy i przy zwolnionej kierownicy ściąga na jedną ze stron,
  • w trakcie jazdy występują wibracje na kierownicy,
  • jazda prosto wymaga przekrzywienia kierownicy,
  • asystenty bezpieczeństwa [np. asystent pasa ruchu], mają problem z utrzymaniem pasa ruchu, itp,
  • pojazd uczestniczył w kolizji lub gwałtownie najechał na dziurę w jezdni, krawężnik, albo inną przeszkodę.

Oferowane przez nas ustawianie zbieżności kół pozwoli w wydłużyć żywotność ogumienia, a także najważniejszych elementów zawieszenia. Przeprowadzenie badania geometrii 3D trwa od kilkunastu minut, w przypadku samej kontroli, po około 1-2 godzin , w razie konieczności dokonania prac regulacyjnych na obu osiach.

Zapraszamy do wykonania badania geometrii kół w swoim pojeździe. W ten sposób zadbają Państwo o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.